6 מיתוסים נפוצים על יזמים

יזמות יכולה להיות מרגשת ומתגמלת, אך לרוב יש לה עקומת למידה תלולה. אם אתם חושבים לעשות את הצעד ולהוציא את הסטארט-אפ לדרך, וודאו שאתם יודעים למה אתם נכנסים. כדי לספק קצת פרספקטיבה, הסעיפים הבאים מסתכלים על שישה מיתוסים נפוצים על יזמים.

מיתוס מס' 1: אתה צריך להיות מומחה

יזם מצליח חייב להיות בעל עקומת למידה מהירה, אבל לא בהכרח מומחה בתחומו. יזמים טובים לומדים כל הזמן על הנישה שלהם ועל השוק שלהם. בנוסף, תמיד יש הרבה מה ללמוד על פיתוח חברה והתמודדות עם אתגרים. חשיבה של "למד תוך כדי" היא הדרך הנכונה שתאפשר לך להתקדם ולהוציא את המיזם אל הפועל. אם אתם חדשים בתחום מסוים, נקודת המבט הרעננה שלכם עשויה אפילו לתת לכם יתרון תחרותי וחדשני. יחד עם זאת חשוב להכיר ולהבין מצוין את התחום אליו אתם נכנסים, את התחרות, היתרונות שלכם, הבידול ועוד.

שאלנו את ירון מוראדי, יזם ומנכל חברת הייטק, את דעתו לגבי מיתוס מספר 1. "יש מיתוסים ויש מציאות. אני חושב שיזמים חייבים להכיר מצוין את התחום של המיזם אותו החליטו להקים. יזם לא חייב לדעת הכל, אבל הוא כן חייב להכיר מה הוא לא יודע כדי לצרף או לשכור את הצוות המתאים למיזם".

מיתוס מס' 2: יזמים חייבים להיות נוטלי סיכונים טבעיים

כן, יזמות כרוכה בכמות מסוימת של סיכון. עם זאת, זה לא אומר שאתם צריך לקפוץ באופן עיוור למצבים מסוכנים. יזם מצליח יפתח אסטרטגיה להפחתת סיכונים. מההתחלה, עדיף לנקוט בצעדים מחושבים וללמוד מניסיון וטעויות. בכל צעד קיימת אפשרות לכישלון, אך יזם חכם יחפש אפשרויות שממזערות את הסיכון.

מיתוס מס' 3: עשה מה שאתה אוהב והכסף יבוא בעקבותיו

לעתים קרובות אנו שומעים שלעשות מה שאתם אוהבים יביא את הצלחה והכסף. אך התשוקה הגדולה ביותר שלכם לא תרוויח כסף אם אף אחד לא צריך את הפתרון או רוצה בו. גישה טובה יותר לסטארטאפ היא לפתח מוצר או שירות שהייתם רוצים, שתוכלו ליצור בעצמכם ושעדיין אינו זמין באופן נרחב.

בהרצאה ליזמים צעירים, ירון מוראדי יזם ומנכל חברת הייטק, ציין שהוא בהחלט נוטה להסכים שתשוקה גדולה זה חלק מאוד עיקרי והכרחי ביזמות, אבל וודאי לא מספיק. ירון הוסיף כי אנחנו נוטים להמציא מוצרים יחודיים מאוד ואפילו המייצרים תעשייה חדשה וזה דבר מצוין, אך יחד עם זאת, ישנן הזדמנויות שבהן אם יש לכם יכולות ויתרון תחרותי אפשר להצליח גם בתחומים שהם אפילו צפופים בתחרות, במידה והתמהיל הכללי שלכם מהווה יתרון שיאפשר לכם לקחת לקוחות גם מהמתחרים או לפתח תת נישות שפחות מעניינות את המתחרים הגדולים אבל יכולות מאוד לעניין אתכם.

מיתוס מס' 4: אתה צריך משקיעים לפני שאתה מתחיל

אתה לא בהכרח צריך למצוא משקיעים לרעיון הסטארט-אפ שלך, במיוחד לא בשלב ההתחלתי. יזמים לא מעטים הצליחו כשהתחילו עם הון עצמי אפילו קטן עד קטן מאוד. למעשה, יש יתרונות בלהשתמש בכסף שלך לפיתוח הרעיון שלך, למשל לעבוד בצורה אופטימלית ולמקסם את התקציב. משקיעים עשויים להביא תמיכה פיננסית לסטארט-אפ שלך, אבל התמיכה הזו בד"כ מגיע גם עם מחיר גבוה. כמובן שיש את האתגר שעליך לשכנע משקיעים פוטנציאליים שיש לך רעיון מצוין, הם ישקיעו את כספם ולאורך זמן כיזם אתה עלול לאבד חלק משמעותי בחברה. במידה ותחום המיזם שלכם מאפשר, תוכלו לפתח גרסה ראשונית של המוצר, לגייס צוות מייסד ולקוחות ראשונים ולהגיע לסבב גיוס סיד הרבה יותר מוכנים.

 מיתוס מס' 5: אתה צריך תוכנית עסקית

הנחה נפוצה לגבי יזמות היא שאתה צריך תוכנית עסקית כצעד ראשון בפיתוח המיזם. עם זאת, אם אינך מחפש משקיעים באופן פעיל, אינך זקוק בהכרח לתוכנית עסקית כתובה וערוכה באופן מיטבי. יזמים רבים שהצליחו לא התחילו עם תוכנית עסקית. אם תוכנית כתובה עוזרת לך לפתח את הרעיון שלך, אז תכתוב אחת. עם זאת, אתה עשוי לגלות שאתה משיג יותר על ידי עבודה על המוצר או השירות שלך במקום לעבוד על תוכנית עסקית.בהרצאה ליזמים הצעירים ירון מוראדי שיתף "הזמן שלכם כיזמים הוא יקר. בתחילת הדרך כשעדיין אין הכנסות או משיכת שכר יזמים עלולים להילחץ וזה יכול להשפיע על הצלחת המיזם. לכן צריך לנצל את הזמן נכון. תחשבו פשוט – האם מה שאתם עושים מקדם אתכם באופן פרודקטיבי – ותתמקדו בלהשקיע את הזמן בדברים שמקדמים אתכם בשלב הנוכחי. אז אולי בשלב ראשון תוכלו לדלג על תוכנית עסקית מלאה אבל אל תוותרו על להבין את השוק, את התחרות, היתרונות העיסקיים והמוצריים שלכם, ואז התמקדו בלהגדיר את השלב הראשון ההכרחי של המוצר בהתאם ושם תשקיעו את רוב זמנכם בשלב הזה – בפיתוח הוכחת יכולת מוצרית שאיתה תוכלו להשיג לקוחות ראשונים ובזמן המתאים לצאת לגיוס עם תוכנית עסקית שבהחלט חשובה והכרחית לגיוס הון. כמובן שאסטרטגיה מהסוג הזה צריכה להתאים למיזם הספציפי מכיוון שיש תחומים עתירי טכנולוגיה שחייבים לגייס הון, ואפילו הון משמעותי מאוד כבר בתחילת הדרך של המיזם". 

מיתוס מס' 6: עבודה קשה מבטיחה הצלחה

ההצלחה אינה מובטחת כאשר אתה יזם, לא משנה כמה קשה אתה עובד או כמה עמוק אתה מאמין ברעיון שלך. למעשה, אחוז גדול מהסטארט-אפים נכשלים במהלך השנה הראשונה שלהם. לפעמים נסיבות שאינן בשליטתך – כמו מיתון כלכלי או שינויים בשוק – יכולים לגרום לסטארט-אפ להיכשל.המפתח להצלחה ארוכת טווח הוא היכולת ללמוד מהטעיות והכשלונות ולהתאים את המוצר או השירות שישקף את המסקנות. כישלון לא צריך לסיים חלומות. יזמים מצליחים רבים נכשלו בפעמים הראשונות, לכן שום כשלון לא צריך לסיים את החלום שלכם. כן חשוב ללמוד מכך וליישם התאמות.יזמות יכולה להיות מלהיבה לפעמים ולעתים סוחטת רגשית. עכשיו כשאתה מודע לכמה מיתוסים נפוצים, אתה יכול להתחיל את הרפתקת הסטארט-אפ שלך עם ציפיות מציאותיות.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
פרסום בגוגל או פייסבוק? איזו פלטפורמה מתאימה לי?
לקראת כל פרסום ניצב בעל העסק מול שאלות רבות. היכן לפרסם? כמה כסף להשקיע? באמצעות איזה איש מקצוע וקידום...
קרא עוד »
ינו 24, 2019
3 דברים שלא ידעתם על תוכנת פריוריטי
מערכת פריוריטי תורמת רבות בשלל מצבים, ומסייעות לכל העסקים להתפתח ולנהל את העסק טוב יותר. חברת Rotlein...
קרא עוד »
נוב 14, 2020
איך להשתמש בלינקדאין כמו מקצוענים – מדריך מעשי להייטקיסטים
הייטקיסטים שרוצים להרחיב את ההזדמנויות שלהם כדי למצוא משרה אטרקטיבית או אפילו לעשות שיתופי פעולה עם...
קרא עוד »
אוג 31, 2021